שלא יעבדו עליכם: עבודה לנוער בקיץ והחוק

החופש הגדול הוא הזדמנות טובה לגלות קצת עצמאות. במקום לרבוץ על החוף או מול הפייסבוק אפשר למצוא עבודה זמנית, להפטר מהשעמום ובאותה הזדמנות להרוויח כסף שיאפשר לכם לעשות ולקנות דברים בלי לבקש אישור מההורים.

לפני שתצאו לדרך כדי להכיר את החוק ואת זכויותיכם:

מותר להעסיק רק את מי שמלאו לו 14

גם אם תמיד אומרים לכם שאתם בוגרים לגילכם, אם עדיין לא מלאו לכם 14 אסור להעסיק אתכם. החוק לא מסתפק בהגבלת הגיל וקובע כי מותר להעסיק בני 14 רק בעבודות הנחשבות קלות. כשימלאו לכם 15 יגדל מגוון תחומי העבודה שהחוק מתיר לכם. בנוסף בגיל 15 סוף-סוף מותר לכם לעבוד גם במהלך שנת הלימודים, עובדה שתעודד מעסיקים שרוצים המשכיות לשכור את שירותיכם.

פנקס כבר יש לכם?

אנחנו בספק אם אי פעם משהו ביקש מכם זאת, אך דעו – החוק מחייב אתכם להציג למעסיק "פנקס עבודה". את המסמך הזה מקבלים בלשכת התעסוקה המקומית אחרי שמציגים לה תעודת זהות, אישור מרופא המשפחה ושתי תמונות.

כמה שעות עבודה?

כדי שתציבו גבולות לעצמכם ולמעסיק – החוק מתיר לכם לעבוד 8 שעות ביום ו-40 שעות שבועיות. בני 16 יכולים לעבוד 9 שעות ביום, אך בתנאי שמכסת השעות השבועית לא תעלה על 40. אם המעסיק אינו מודה לכך, עדכנו אותו, סגרו משמרת והתפנו לעיסוקים אחרים.

ומה בשבת?

בניגוד להוריכם – אם אתם יהודים אסור להעסיק אתכם בשבתות. גם אם אינכם יהודים מקום העבודה חייב לתת לכם יום מנוחה אחד בשבוע, זה יכול להיות בשבת, שישי או ראשון.

אפשר הפסקה?

בבית הספר הורגלתם לצאת להפסקה כל 45 דקות. בעבודה הדרישות מכם קצת יותר קשות – על פי חוק לכל 6 שעות עבודה מגיעות לכם ארבעים וחמש דקות הפסקה, שלושים מתוכן רצופות. לצערכם המעסיק אינו מחויב לשלם לכם על ההפסקות האלה, אך אפשר לסכם איתו אחרת. למניעת אי הבנות כדי לעשות זאת מבעוד מועד, לפני תחילת העבודה.

עבודה בלילה

עד גיל 16 יום העבודה שלכם מסתיים ב-20:00, ולא דקה אחת יותר. בגיל 16 תוכלו לעבוד עד 22:00, אך רק בגיל 18 יותר לכם לעבוד גם בשעות הלילה המאוחרות.

זיכרון יש רק למחשב: על חובת רישום שעות העבודה

מכיוון שהזיכרון יכול להטעות אותנו והוא מקור לאי הסכמות, החוק מחייב כל מעביד לרשום את שעות העבודה שלכם. אם הרישום אינו ממוחשב, אלא ידני המעביד מחויב להראות לכם אותו בסופה של כל משמרת ולהחתים אתכם עליו. רישום ידני שלא חתמתם עליו אינו חוקי ומותר לכם לערער על תקפותו.

השורה התחתונה: כמה כסף תרוויחו

המעביד חייב לשלם לכם את השכר המינימאלי הנקוב בחוק, אפילו אם אתם מוכנים להסתפק בפחות.

עד גיל 16 – 15.58 ₪ לשעה או 2,695 ₪ לחודש

עד גיל 17- 16.69 ₪ לשעה או 2,887 ₪ לחודש

עד גיל 18 – 18.47 לשעה או 3,195 ₪ לחודש

החוק קובע גם שכר מינימאלי בתקופת החניכה- 13.35 ₪  לשעה או 2,310 לחודש – אל תסכימו לעבוד בהתנדבות, גם לא בתקופת ההכשרה.

 

ומה עוד מגיע לכם?

תשלום עבור נסיעות – בעניין הזה חוק קצת מוזר שכן הוא מותיר למעביד לשלם נסיעות בכל יום עבודה 22.70 ₪ ואפילו לא אגורה אחת יותר. נראה כי המחוקק לא רוצה שתיטלטלו למרחק רב.

ישיבות? בתשלום - מגיע לכם שכר מלא עבור ישיבות או כל פעילות אחרת במסגרת מקום העבודה.

להטיל קנסות מותר רק למשטרה- אסור להטיל עליכם קנסות או לנכות מהשכר את עלות הנזקים שגרמתם. שברתם צלחת? לא נורא שיקנה חדש, זה חלק מהעבודה.