עובדים זמניים: על זכויות עובדי חברות כוח האדם

חברות כוח אדם המספקות עובדים מאפשרות ללקוחותיהם לחסוך משאבים. הלקוחות, חברות שמעדיפות לשכור לתפקידים מסוימים שירותי כוח אדם, חוסכות משאבי ניהול, שכר וזכויות סוציאליות. הן מתנהלות מול חברה ולא שוברות את הראש בניהול העובדים ובניהול משימות שלא בתחום התמחותן. השיטה הזו מקובלת בענפים שונים במשק וקיימים הבדלים תהומיים בזכויות עובדי קבלן בענפים שונים. בתחומים עתירי ידע כמו בתעשיית ההיי-טק לעובדים יש כוח מיקוח ובדרך כלל הם נהנים מתנאים סוציאליים ומשכר דומה לעמיתיהם העובדים הקבועים. בענפי הניקיון, התחזוקה והשמירה המצב שונה בתכלית ומעת לעת אמצעי התקשורת חושפים מקרים בהם נרמסו זכויותיהם של עובדי הקבלן. בשנים האחרונות גברה המודעות לבעיה וחוקקו חוקים שנועדו להשוות את תנאי ההעסקה של העובדים הזמניים לעובדי הקבע.

אחרי תשעה חודשים אתם הופכים לעובדי קבע

עד החלת החוק ב-2008 בחברות רבות היו שני מעמדות – עובדי הקבע שנהנו מתנאים סוציאליים ושכר משופרים ועובדי הקבלן שהסכם העבודה שלהם נערך עם חברת כוח האדם ולא מול החברה בה הם עובדים. לכן לרוב תנאי העסקה של עובדי הקבלן היו טובים פחות. המצב היה לא הוגן ואבסורדי, במקרים רבים נתקלת בשני עובדים בעלי וותק דומה שביצעו מטלות דומות, אך תנאי העסקה שלהם היו שונים לחלוטין. חברות רבות חסכו בתנאים שהעניקו לעובדי הקבלן ואפילו לא העניקו להם שי לחגים.

החוק החדש קבע כי אם המעסיק רוצה להמשיך את הקשר עם עובד הקבלן עליו לקלוט אותו  כעובד מהמניין  ולזקוף לזכותו את תשעת חודשי הוותק.

שלא יעבדו עליכם: בדקו האם פגעו בזכיותיכם

המעסיקים וחברות כוח האדם מנצלים פרצות כדי לא למלא את החוק, אלה המקרים שבגינם כדאי להתייעץ עם עורך דין:

עובדי קבלן או עובדי כוח אדם? משום מה המחוקק מבחין בין חברות כוח אדם לחברות קבלניות המעניקות שירותי מיקור חוץ. החוק תקף לחברות כוח אדם ואינו חל על חברות קבלניות. המצב המוזר הזה הוא פרצה המאפשרת לחברות לא למלא את החוק. הן משנות את הגדרתן והופכות לחברה קבלניות, אך ממשיכות לספק בדיוק את אותם שירותים בעזרת אותם עובדים.

עובד אחד שתי חברות- יש מעסיקים שמעבירים את העובד לחברת כוח אדם אחרת וכך מנצלים עוד פרצה תמוהה בחוק ונמנעים מלהעניק לעובדי כוח האדם את התנאים המגיעים להם.

 

עובדי כוח אדם הכירו את זכויותיכם

ב-2004 עיגנה סוף-סוף הכנסת את זכויות עובדי כוח האדם בחוקים, הרי הם לפניכם:

מגיעה לכם  מנוחה – למעשה בהקשר הזה המחוקק קבע תנאים המיטיבים עם עובדי הקבלן- משרה מלאה היא 175 שעות חודשיות לעומת 186 לשאר השכירים ו- 24 ימי מחלה שנתיים לעומת 18.

חסכונות ופנסיה - אחרי תשעה חודשים על המעסיק להפריש לכם כסף לקופת גמל, אחרי שנה וחצי עליו להפריש כסף לקרן השתלמות.

אסור לקנוס אתכם – בעבר חברות כוח אדם כבלו את עובדיהם באמצעות קנסו שהטילו עליהם אם הם התפטרו במהלך תקופה אותה כינו "תקופת הכשרה". המחוקק קבע כי אפשר להטיל קנס שכזה רק אם תקופת ההכשרה מקנה תעודה המוכרת במקומות עבודה אחרים.

ביטוחים – חברות כוח האדם מחויבות לבטח את עובדיהם בביטוח תאונות עבודה. הפוליסה מקנה חצי מהמשכרות במקרה של נכות ולפחות מאה אלף שקלים למשפחה במקרה של פטירה.

פיצויי בגין פיטורים

כשמדובר בפיטורים רגילים המצב ברור וקל להתמודדות, אך יש מקרים שבפועל העובד הפסיק לעבוד שלא מרצונו והמעסיק לא מכיר בכך כפיטורים. בית הדין לעבודה שם להתנהלות הזאת קץ וקבע כי פיטורים חלים גם במקרים הבאים:

המעסיק לא קולט אתכם - אם חלפה שנה מאז תחילת עבודתכם בחברת כוח האדם, המעסיק סירב לקלוט אתכם, וחברת כוח האדם לא הציעה לכם חלופה הרי שאתם זכאים לפיצויי פיטורין.

המתנה היא פיטורין - אם חברת כוח האדם מבקשת מכם לחכות עד למציאת עבודה והיא לא משלמת לכם שכר, אלה הם פיטורים.

עבודה שאינה לשביעות רצונכם - אם המעסיק החליט להפסיק את עבודתכם והחלופה שחברת כוח האדם מציעה לכם אינה לטעמכם נחשב הדבר לפיטורין.