איך למצוא עבודה בין התיכון לצבא?

בשעה טובה סיימתם את לימודיכם בבית הספר, והתחנה הבאה – הגיוס לצה"ל. אבל במקרים רבים, תאריך הגיוס נמצא במרחק של כמה חודשים מסוף שנת הלימודים, ובוגרי תיכון רבים מוצאים את עצמם שקועים בחוסר מעש משעמם ומתסכל. אין ספק שעבודה זמנית היא דרך מצויינת למלא את הזמן, להפיג את השעמום, לפגוש אנשים חדשים וכמובן – להרוויח כסף. ועם זאת, חיפוש עבודה לתקופה זו שבין התיכון לצבא עשוי להתגלות כמאתגר, שכן מעסיקים רבים נוטים להעדיף עובדים מנוסים היכולים להתחייב לטווח הארוך. איך תוכלו בכל זאת לנצל את הזמן הפנוי ולהשתלב בשוק העבודה? הסוד הוא בחיפוש של משרות מסוגים מסוימים, שמותאמות לעבודה לטווח קצר ולעובדים שטרם רכשו ניסיון תעסוקתי עשיר. הנה כמה דוגמאות לעבודות כאלה.

עבודות תקופתיות

בתקופת הקיץ וסביב החגים הגדולים (ראש השנה וסוכות, פסח ואפילו חנוכה), מציפים אינספור לקוחות את מקומות הבילוי ומרכזי הקניות, ועסקים רבים מגייסים כוח אדם זמני על מנת להיערך לעומס הרב. כדי להבטיח לעצמכם עבודה לתקופה הקיץ, תוכלו להתחיל בחיפוש לקראת סוף שנת הלימודים האחרונה שלכם, ואם תבצעו את תפקידכם היטב תמיד קיים הסיכוי שהמעביד שלכם אף יסכים להמשיך ולהעסיק אתכם ממש עד הגיוס. עסקים שונים ומגוונים כמו חנויות, מסעדות, בתי קולנוע ופארקי שעשועים כולם זקוקים לחיזוק במהלך התקופות העמוסות, כך שיש לכם כאן הזדמנות למצוא תעסוקה בתחום שמעניין אתכם ואתם מתחברים אליו – כמו ספורט, טיולים, אופנה, ספרים ועוד ועוד.

קידום מכירות

עבודה בקידום מכירות מתאימה מאוד לתקופה שבין התיכון לצבא, מאחר והיא מבוססת לרוב על פרויקטים זמניים, אינה דורשת ניסיון קודם ולרוב גם אינה כוללת דרישה להתחייבות לטווח ארוך. אם יש לכם כישורי מכירה טובים, תודעת שירות גבוהה ואתם נהנים לעבוד מול אנשים, למשרה מסוג זה עשויים להיות יתרונות רבים עבורכם. מעבר למפגש היומיומי עם אוכלוסיה משתנה ותחושת הסיפוק המלווה מכירה מוצלחת, עבודות קידום מכירות לרוב מציעות גמישות מבחינת מיקום ושעות העבודה (משמרות) וכן שכר מתגמל ולעתים אף בונוסים.

מלצרות

הביקוש למלצרים ומלצריות הוא יחסית קבוע, ובמיוחד בחודשי הקיץ. לעבודה בתחום זה ישנם יתרונות רבים: ראשית, כמעט כל שכונה בכל עיר מתחזקת לפחות בית קפה או שניים, ואם מתרחקים מעט אפשר בוודאי למצוא גם כמה מסעדות. שנית, גם כאן העבודה היא במשמרות, מה שיאפשר לכם ליהנות מזמן פנוי בשעות שונות של היום ואף להחליט במידה מסוימת כמה זמן תרצו להקדיש לעבודה וכמה לפנאי. בישראל, רוב המלצרים הם אנשים צעירים, הנמצאים כמוכם בתקופת מעבר או לימודים, כך שתעבדו בסביבה מוכרת עם אנשים בטווח הגיל שלכם. וכמובן – הכסף: מתן טיפ הוא מנהג מקובל בישראל, כך שאם אתם שירותיים, חייכנים וזריזים – תוכלו להגיע לסכומים נאים בעבודת מלצרות.

אבטחה

על אף העובדה שעבודות אבטחה רבות דורשות רישיון לנשק, אותו ניתן לקבל רק החל מגיל 21, ישנם תפקידי אבטחה בהם ניתן להעסיק גם צעירים מעל גיל 18.ישנן משרות קב"טים/ות, סיירים/ות וסדרנים/ות שאינן דורשות נשיאת נשק, ובמסגרתן אף מעניקה החברה המעסיקה לעובד את ההכשרה המתאימה. תפקידים אלה כוללים לרוב משימות כמו השגחה על ציוד או על המבקרים במבנה או באירוע המאובטח.

שמרטפות והדרכה

שאלו כל הורה והוא/היא יגידו לכם- שמרטפים טובים לא מוצאים בקלות. אם אתם אחראים, חרוצים ואוהבים לעבוד עם ילדים, שמרטפות יכולה להעניק לכם הכנסה יפה וסיפוק רב מחיבור עם הקטנים. בנוסף, צהרונים, מועדוניות ומשחקיות מחפשים לעתים קרובות עובדים צעירים שיעזרו בטיפול בילדים וארגון המקום לקראתם ואחרי לכתם.

איך והיכן מחפשים?

אופן החיפוש תלוי באופי העבודה אותה אתם מעוניינים למצוא. במלצרות ובעבודה בחנויות, ניתן בדרך כלל לגשת ישירות לבית העסק עצמו ולהשאיר את קורות החיים שלכם בתקווה שישנן משרות פנויות. רשתות גדולות יאפשרו בדרך כלל לפנות אליהן גם דרך האתר. האינטרנט הוא, כמובן, מקור בלתי נדלה להצעות עבודה: ראשית, כדאי לנסות את לוחות הדרושים המקוונים, רובם יאפשרו לכם למקד את החיפוש למשרות שאינן דורשות ניסיון קודם, ואף לבחור את מיקום המשרה, סוג המשרה ועוד. תוכלו להיעזר ברשתות החברתיות כדי להפיץ את השמועה שאתם מחפשים עבודה, וגם לפנות ישירות לבני משפחה, חברים ואפילו מורים כדי לגלות אם הם מכירים משרות מעניינות שאליהן תוכלו להתאים.

כיצד להתבלט על פני המועמדים האחרים

האינטרנט שופע בטיפים לכתיבת קורות חיים ולהכנה לראיונות עבודה – השתמשו בהם! כל הסיכויים הם שיש שם בחוץ בוגרי תיכון טריים נוספים שמתחרים אתכם על התפקיד שבו אתם מעוניינים; העניקו לעצמכם יתרון בכך שתייצגו את עצמכם בצורה רצינית ומקצועית. גם אם קורות החיים שלכם קצרים עדיין, חשוב שתכתבו אותם בפורמט הנכון ותנצלו את ההזדמנות להראות למעסיק הפוטנציאלי שלכם מדוע כדאי לו לבחור דווקא בכם כעובדים.

באופן דומה לכך, ישנה חשיבות מכרעת לדרך בה תיגשו לראיון העבודה. הקפידו על לבוש ייצוגי, הגיעו בזמן, כבו את הטלפון הנייד לפני הכניסה לראיון והכינו מראש כמה תשובות לשאלות אפשריות, ולא פחות חשוב – גם שאלות משלכם אודות המשרה אליה אתם מועמדים.

מתגייסים לצה"ל? מגיעים לכם פיצויים

בשורה משמחת לעובדים לפני גיוס היא כי על פי חוק, עובד שמתפטר מעבודתו בסמוך למועד גיוסו לצה"ל יהיה זכאי לקבל פיצויי פיטורים, בתנאי שמשך העסקתו היה שנה או יותר. ישנם מעסיקים שאינם מודעים או אינם מקפידים על מתן הפיצויים, ובמקרים אלה מוטל על העובד לגלות ערנות ולדרוש את המגיע לו.

ומילה לסיום – לא משנה אם בחרתם לעבוד כמוכרים בחנות, כסדרנים באירועים או כדיילי מכירות – ראו כל עבודה כהזדמנות להעשיר את עצמכם, לבנות כישורים שיעזרו לכם בעתיד ולהתחיל לבנות את קורות החיים שלכם. זכרו כי הדבר יסייע לכם במציאת עבודה לאחר השחרור ואולי אף בקריירה העתידית שלכם.