סטודנטים? במקום עבודה זמנית, משרה חלקית

הצורך להתפרנס תוך כדי לימודים מחייב למצוא פתרונות יצירתיים. עבודה זמנית היא אחד הפתרונות האלה במיוחד משום שהיא אינה כרוכה בהתחייבות. הבעיה היא שגם המחויבות של המעסיק אליכם זמנית לגמרי. מעבר לכך, הסיכוי להתקדם קלוש, ותמיד קיים הסיכון כי דווקא שתרצו לעבוד לא תהיה עבודה.

עבודה במשמרות היא תחליף טוב לכך. גלומים בה מעט מהיתרונות שיש בעבודה זמנית, אם כמה יתרונות שיש במשרה קבועה:
שעות העבודה הגמישות יחסית מאפשרות לשלב לימודים, מכיוון שיש כמה אנשים באותו תפקיד אפשר לבקש את עזרתם בימים לחוצים, ויתרון חשוב נוסף נובע מהעובדה כי אינכם צריכים להתפטר גם במהלך הסמסטר, אם יום הלימודים קצר מ-8 שעות.

מלבד עבודה במשמרות קיימות אפשרויות נוספות עליהן תוכלו לקרוא בהרחבה במאמרים של עבודה לסטודנטים באתר הלימודים הזה ובאתרי לימודים נוספים.

מהי משרה חלקית?

החוק רואה משרה חלקית בשני אופנים: האחד כמות שעות העובדה היומית קצרה מהכמות שאותו מקום עבוד מגדיר כמשרה מלאה, האחר-יום העובדה הוא באורך מלא, אך שבוע העבודה קצר יותר.

הזכויות של עובד במשרה חלקית רבות מאילו של המחזיק בעבודה זמנית. ברוב המקרים זכויותיו זהות או דומות מאוד לבעל המשרה המלאה. החוק קובע כי כאשר העובד צבר 200 ימי עבודה בשנה הוא זכאי ל-14 ימי חופשה שנתיים (שיעור שעולה אחרי 4 שנות עבודה), אם לא צברתם 200 ימים אתם זכאים לחופשה ביחס זהה לכמות הימים בהן עבדתם.
לצד זכויות יש גם חובות – מס הכנסה לא יקל עליכם בעניין זה ויגבה מכם מס בהתאם להכנסה וללא קשר לכמות ימי העבודה.

איך מוצאים משרה חלקית?

החלטתם שהבחירה המתאימה לכם היא משרה חלקית ולא עבודה זמנית? הנה כמה עצות שיאפשרו לכם לבחור עבודה טובה:
לפני שמחפשים, מכינים שיעורי בית- אל תפנו למעסיקים בלי ללמוד את הנושא. שאלו חברים ובני משפחה ובדקו ברשת האינטרנט- אילו משרות זמניות קיימות? מהם תנאי העסקה המקובלים? מהו השכר המומלץ לעובד במעמדכם? האם אתם מעדיפים יותר שעות עבודה ביום ופחות ימי עבודה, או להפך?

הכינו לוח שעות שבועי- אל תיגשו למעסיק לפני שאתם יודעים בוודאות באילו ימים ושעות תוכלו לעבוד. הכניסו לטבלה את תוכנית הלימודים ומטלות קבועות אחרות. מעסיקים מעדיפים עבודה רצופה, רובם לא יסכימו ליום עבודה מפוצל, לכן נסו לרכז את כל הקורסים בכמה ימים ובשעות ללא מרווחים.

הכירו את הצרכים של המעסיק- זה טיפ חשוב לכל מועמד לעבודה. לפני שניגשים לריאיון כדי לדעת מה המעסיק מחפש. מכיוון שאנו עוסקים במשרה חלקית כתחליף לעבודה זמנית לסטודנטים, חשוב לברר מהן שעות העבודה ומה מבנה המשמרות. חבל לגשת לריאיון אם ממילא אינכם יכולים להיענות לדרישות המעסיק.

אל תתפשרו – אתם סטודנטים. בשלב זה של החיים הדבר החשוב ביותר הוא הלימודים, אחריו הקריירה. אל תסכימו לעגל פינות או לוותר על קורסים. הבהירו למעסיק כי לוח הזמנים שלכם קשיח, הדבר ימנע אי נעימות בהמשך הדרך.

עמדו בהתחייבויותיכם – אחרי שסיכמתם עם המעסיק את שעות העבודה והמשמרות, הקפידו לדייק. בוס שיסמוך עליכם יתגמש בעת הצורך, למשל בתקופת מבחנים.

זקוקים לחופשה? אל תספר מעשיות – אל תנצלו את שעות העבודה הגמישות, אל תתחלו ואל תתרצו היעדרויות. אם הבוס לא יאמין לכם הוא לא יקל עליכם גם כשהסיבה תהיה אמיתי ומוצדקת.

הגדילו ראש – אתם זקוקים לאמונו של הבוס. כשיש לחץ ואתם פנויים הציעו מיוזמתכם להוסיף שעות עבודה. בבוא העת זה ישתלם.