עשו ואל תעשו בעבודה זמנית

לעבודה זמנית עשויים להיות יתרונות רבים: היא יכולה להעניק לכם את ההזדמנות להתנסות בתחום עיסוק חדש מבלי להתחייב אליו לטווח הארוך, להעשיר את הניסיון והכישורים שלכם, לאפשר לכם ליצור קשרים חברתיים ומקצועיים חדשים ואף לפתוח בפניכם אפשרויות תעסוקה עתידיות לטווח הארוך באותו הארגון ממש. לפניכם כמה טיפים, כללים ודרכי התנהגות, שיעזרו לכם להותיר חותם חיובי בעבודה הזמנית ולסלול את הדרך למשרה הבאה שלכם – ואם תרצו, לקריירה חדשה לגמרי.

עשו:

היו גמישים לגבי התפקידים והמשכורת

כשמדובר בעבודה זמנית, בניגוד לתפקידים ארוכי טווח, יש מקום לגילוי גמישות מסוימת בכל הקשור לסוגי התפקידים ואף לשכר שתקבלו עבור עבודתכם. בררנות-יתר בבחירת משרה זמנית עשויה לגרום לכם להחמיץ הזדמנויות למשרות ארוכות טווח, בתפקידים רמי דרג ובשכר גבוה יותר, שעשויות להיפתח בפניכם ברגע שתהיה לכם דריסת רגל בארגון. קורה לא פעם שמועמדים המועסקים בתחילה לתפקידים זמניים בדרגים נמוכים מתגלים כמוכשרים וחרוצים, ואותה משרה זמנית הופכת להצעת עבודה קבועה ומעניינת.

הגיעו מוקדם לעבודה

כמו בכל עבודה חדשה, הימים הראשונים בעבודה הזמנית שלכם יהיו ימי הסתגלות. יכול להיות שלא תדעו מיד לאן עליכם ללכת או למי לפנות, ואיחורים עושים רושם רע מאוד על מעסיקים – במיוחד בימים הראשונים. לכן, חשוב שתכוונו את יציאתכם מהבית כך שתגיעו לעבודה מוקדם, ויהיה לכם מספיק זמן למצוא את דרככם, לאתר את האחראים עליכם ובמידת הצורך גם לשאול שאלות ולקבל ציוד הנחוץ לעבודכם. דייקנות ולקיחת יוזמה מהרגע הראשון יחזקו את הרושם הראשוני החיובי שלכם בעיני המעביד, ויתרמו לתדמיתכם גם בהמשך.

התלבשו בהתאם

גם אם אתם "רק" עובדים זמניים, אין זה אומר כי קוד הלבוש של מקום העבודה אינו חל עליכם. שאלו מבעוד מועד מהם נהלי הלבוש, והקפידו עליהם במהלך תקופת עבודתכם. באופן כללי, לבוש מרושל או לא רשמי מספיק כמו ג'ינס, כפכפים, מכנסיים קצרים או בגדים חושפניים במיוחד עשוי להתפרש בעיני המעביד כזלזול בתפקיד, ולחבל במאמציכם להשתלב בחברה בעתיד או ליצור קשרים מקצועיים חדשים ומועילים.

בואו בגישה חיובית

קבלו החלטה מודעת לגשת לכל עבודה זמנית כהזדמנות – לעולם אי אפשר לדעת לאן היא תוביל אתכם. גישה חיובית ואופטימית יחד עם מוטיבציה ונכונות להשקיע תורגש היטב על ידי עמיתיכם לעבודה וגם המנהלים, ותכין את הקרקע ליצירת יחסי עבודה טובים ולקבלת המלצות חמות בתום תקופת ההעסקה.

הקשיבו היטב ושאלו שאלות

גם אם המשרה שהתקבלתם אליה היא פשוטה, זכרו שלכל ארגון ישנה מערכת חוקים ונהלים משלו, וחלקם עשויים להיות שונים מאלה של מקומות עבודה קודמים שלכם. אל תניחו מראש שאתם יודעים מה לעשות: הקשיבו היטב להוראות ורשמו אותן, ואל תהססו לבקש הבהרות והסבר נוסף במידת הצורך. כל זה יאפשר לכם לבצע את תפקידכם על הצד הטוב ביותר ויחסוך טעויות ואי-נעימויות.

התכוננו למשרה הבאה

למרות הכל, התקבלתם לעבודה זמנית וקיים סיכוי טוב שמסיבה כזו או אחרת לא תוכלו להמשיך לתפקיד נוסף בארגון בתום תקופת העסקתכם הנוכחית. לכן, חשוב שלא להיות שאננים ולהמשיך בחיפוש תוך כדי העבודה הזמנית הקיימת. המשיכו לעקוב אחר המתרחש ברשתות החברתיות ובאתרי הדרושים, והשתמשו ב"סוכן החכם" של לוחות הדרושים כדי לקבל התראות בזמן אמת על משרות המתאימות לקריטריוני החיפוש שלכם. בהתחשב בעובדה שאתם עובדים זמניים, רוב המעסיקים יקבלו בהבנה את העובדה שאתם ממשיכים לחפש, כך שאין צורך להסתיר זאת מהם. יחד עם זאת, חשוב שלא להניח לחיפוש לפגוע בעבודתכם הנוכחית, ועל כך בפסקה הבאה.

אל תעשו:

אל תגלשו על חשבון זמן העבודה

על אף הפיתוי לבדוק מה מתרחש ברשת החברתית האהובה עליכם והצורך לעקוב אחר משרות חדשות שמתפרסמות בלוח הדרושים, הקפידו שלא לגלוש באינטרנט לצרכים אישיים בשעות העבודה. סביר להניח שהדבר לא יתקבל בסבר פנים יפות אצל המנהל שלכם, ובמקרים קיצוניים תוכלו אף לאבד את עבודתכם בשל כך. חכו עד ההפסקה כדי להתעדכן במתרחש, ובמידה ויש עניין דחוף בקשו הפסקה וטפלו בנושא מחוץ לעמדת העבודה שלכם. התנהגות נאותה בעניין זה תשדר רצינות ומסירות, ותגרום לכם להתבלט כעובדים שניתן לסמוך עליהם.

אל תשבו בבטלה

סיימתם את משימתכם לפני הזמן? אל תשבו ותחכו שיטילו עליכם עבודה נוספת, קחו יוזמה ובקשו את המשימה הבאה. לא רק שתזכו למוניטין של עובדים חרוצים, אלא סביר להניח שגם תהיו בראש הרשימה למשימות עתידיות – הזדמנויות להראות מה אתם מסוגלים לעשות.

אל "תבריזו"

כולם חולים לפעמים, ולעתים ישנם מצבי חירום שמאלצים אותנו להפסיד כמה שעות או יום עבודה שלם. יחד עם זאת, כשמדובר במשרה זמנית ישנו סיכוי סביר שנוכחותכם בעבודה נחוצה במיוחד לתגבור חיוני, מילוי חורים או ביצוע משימה דחופה, ולכן היעדרותכם יוצרת קושי אמיתי לארגון המעסיק אתכם. אם הוכרעתם על ידי וירוס אימתני במיוחד, או שיש מצב חירום שמחייב את נוכחותכם, אין ברירה אלא לקחת יום מחלה ולקוות להבנה מצד המעביד. אבל אם מדובר למשל בראיון עבודה חשוב, כדאי לנסות לקבוע אותו מחוץ לשעות העבודה, או לכל הפחות לתת לאחראי עליכם הודעה מראש כך שיספיק לארגן חלופה מתאימה.

אל תתערבו בפוליטיקה המשרדית

גם אם יש אינטריגות מרתקות במיוחד, ואפילו אם אתם מכירים במקרה חלק מהנפשות הפועלות – התרחקו כמו מאש מרכילות ופוליטיקה משרדית, ונסו לשמור על יחסי עבודה מקצועיים עם עמיתיכם. מעורבות בסכסוכים ועימותים בארגון עלולה להציג אתכם כבלתי ממוקדים ולא מקצועיים, וליצור דאגה בקרב הממונים עליכם שאתם גורמים שליליים שמוטב שלא יהפכו לחלק קבוע מהצוות.

זכרו, עבודה זמנית היא חלון הזדמנויות. התייחסו אליה בהתאם, השקיעו את המיטב שלכם – ואין לדעת לאן תגיעו.