כל מה שרציתם לדעת על עבודה לחיילים משוחררים

משוחררים טריים? ריכזנו עבורכם את כל מה שאתם צרכים לדעת כדי למצוא עבודה.

עבודה לחיילים משוחררים? מתחילים בקורות חיים

קורות חיים הא מסמך המהווה כרטיס ביקור שלכם, בו מציינים השכלה, קורות תעסוקה, גיל ועוד. המסמך חשוב משום שרוב המעסיקים לא יפנו אליכם אם הוא לא יהיה בידיהם. זהו גם אמצעי ראשוני ליצירת רושם חיובי.

איך רושמים קורות החיים?
קורות חיים רושמים על עמוד אחד – כדי להקל על המעסיק ולמנוע אובדן מידע השתדלו לרשום הכל בדף אחד. רק אם העמוד האחד צפוף וקשה לקריאה הרשו לעצמכם לגלוש לעמוד שני.

לא לשכוח הגהה – עושים הגהה על קורות חיים יום או יומיים אחרי הפעם הראשונה שרושמים אותם. זו הדרך הטובה ביותר לאתר שגיאות כתיב ולשפר את הניסוח.

צורה וסדר חשובים מאוד- אם האחידות של מבנה הטקסט, צורת הפונטים וגודלם נעימה לעינו של הקורא, היא תשפר מאוד את הערכתו אתכם ואת קורות החיים שלכם.

אי דיוק יגרום לאי נעימות – אל תתרשלו, הקפידו לציין מידע מדויק. אם תתגלה טעות, או יתגלה פער בין מידע שתמסרו בריאיון לרשום בקורות החיים תודבק בכם תווית אי אמינות.

מה רושמים בקורות החיים?
אל תשכחו שם וטלפון – מצחיק, אך קורה כי מרוב השקעה ומאמץ שוכחים לציין את שם המועמד ופרטי יצירת הקשר איתו. עצתנו – לפני הכל רשמו בראש הדף את כל הפרטים האישיים שלכם: שם מלא, טלפון, דוא"ל, תעודת זהות, כתובת, תאריך לידה, שנת עלייה ומצב משפחתי.

מה למדתם? ציינו פרטי השכלה פורמאליים, למשל בגרות, או תעודה מקצועית. אם עברתם קורס רלוונטי למשרה אליה אתם מועמדים ציינו גם זאת.

איפה שרתם? בישראל זהו פרט ביוגרפי חשוב. אנשים מסיקים ממנו (לא תמיד בצדק) על איכויות המועמד. הדגישו פרטים נאים כגון דרגת קצונה או שירות ביחידה רבת רושם. אם שירתם ביחידה לא מוכרת- ספרו בכמה מילים (לא יותר) מה הייתה מהות התפקיד שלכם.

איפה עבדתם? ציינו בסדר כרונולוגי הפוך את מקומות העבודה שלכם – מהאחרון לראשון.

האם יש לכם עיסוקים נוספים? ציינו רק תחומי פעילות רלוונטיים.

אילו שפות אתם דוברים? שפה זרה היא מיומנות נחוצה להרבה מקומות עבודה. נהוג לציין ליד השפה את רמת השליטה בכתיבה, דיבור וקריאה.

אפשר לצרף המלצות – אם יש ברשותכם – צרפו מכתבי המלצה.

עבודה מועדפת לחיילים משוחררים

כידוע, מענק בסך 9011 ₪ יינתן לחייל משוחרר שעבד במשך 6 חודשים בעבודה שנחשבת על פי חוקי הביטוח הלאומי למועדפת. אלה הענפים הכלולים בחוק העבודה המועדפת: תחנות דלק, אתרי בנייה, בתי מלון, אתרי גידול חקלאיים ובתי אריזה, מפעלי תעשייה ובתי מלאכה, טיפול באנשים בעלי מוגבלויות.

את התביעה לקבלת המענק יש להגיש לביטוח לאומי. חשוב לוודא כי עמדתם בכל התנאים. בעניין זה מומלץ לקרוא מידע מפורט באתר היחידה לחיילים משוחררים או באתר הביטוח הלאומי.

האם מגיעים לכם דמי אבטלה?
חיילים משוחררים זכאים לדמי אבטלה בשיעור של לפחות 97 ₪ ליום, אם בשנה הראשונה משחרורם עבדו לפחות חצי שנה ברציפות. כעבור שנה מהשחרור יאשרו לכם קבלת דמי אבטלה רק אם תוכיחו כי עבדתם 12 חודשים ברציפות.
חשוב לדעת כי דמי האבטלה לא יינתנו למי שהפסיק את עבודתו מיוזמתו, הם מוענקים רק למפוטרים.

הכשרה מקצועית
ככל שיהיו לכם יותר מיומנויות כך יגברו סיכוייכם למצוא עבודה, וגם לשפר את תנאי השכר.
לשם כך מפעיל משרד התעשייה והמסחר קורסים להכשרה מקצועית המיועדים למי שעוד לא חלפה שנה מיום השחרור שלו.
הקורסים מתקיימים בחמשה ימים בשבוע ונמשכים כמה שבועות שבמהלכם אתם זכאים לדמי אבטלה בשיעור 66 ₪ ליום. לא נדרש תשלום עבור שכר לימוד, אלא אגרה סמלית.

במשך 3 שנים מהשחרור מגיעות לכם הקלות במס הכנסה
כל שכיר היה רוצה כי השכר ברוטו יהיה גם הנטו שלו. רשויות המס הרוצות להיטיב עם החיילים המשוחררים החליטו בשנת 2000 להעניק הטבה שכזאת למי ששירת לפחות 12 חודשים. מומלץ לוודא עם המעסיק כי קבלתם את הפטור ממס הכנס המגיע לכם ב-3 השנים שלאחר השחרור. אם גבו מכם מס מלא פנו להנהלת החשבונות של החברה המעסיקה או מלאו טופס לתיאום מס במס הכנסה.

מגיעות לכם גם הטבות בדיור

חייל משוחרר זכאי לפטור מארנונה – אם אתם שוכרים דירה או שיש בבעלותכם בית וודאו מול הרשות המקומית כי ההטבה ניתנה לכם במלואה.